Jdi na obsah Jdi na menu
 


Archiv

Nalezené příspěvky

Místo uhlí cestující. Tramvaje z Ostravy na Karvinsko budou jezdit po důlních vlečkách

9. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

1401336-img-smajlik-narozeniny-30.jpgZástupci společnosti PKP CARGO INTERNATIONAL a Moravskoslezského kraje podepsali Memorandum o spolupráci při transformaci území po ukončení těžby v Moravskoslezském kraji a využití vlečkové sítě ostravsko-karvinského revíru pro vybudování tramvajového spojení mezi městy na Ostravsku a Karvinsku.

 

Politici rozhodují o energetice. Ale nevědí, jak funguje

10. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

14491196.jpgOdstavit elektrárnu a pak ji znovu uvést do provozu je zatraceně složité. Pokud to vůbec ještě jde. Totéž platí pro doly a lomy. Jenže politici to nevědí. Ohrožují tím budoucí dodávky elektřiny.

 

Bývalý opuštěný uranový důl

11. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

hornik.jpgHlubinné dobývání v českých zemích započalo na přelomu 13. a 14. století. K ražení důlních děl se používalo převážně želízek a mlátků, ve vhodných podmínkách s pomocí tzv. sázení ohně, při kterém se hornina snáze uvolňovala. Postup byl za použití běžných hornických nástrojů a nářadí pracný a pomalý. Želízkem a mlátkem se za 6ti hodinovou směnu na chodbě o profilu zhruba 2 x 1 m vylomilo asi 2,5 cm. Chodby se razily proto většinou jen o průlezných profilech. Pomocí želízka a mlátku se prováděla ražba důlních děl až do poloviny 18. století, první použití střelného prachu pro trhací práce v dole bylo zaznamenáno v roce 1627 v Banské Štiavnici, odkud se postupně rozšířilo do dalších zemí.

 

V Indii budou ve 2 uhelných dolech pracovat jen ženy

12. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

images.jpgSpolečnost Singareni Collieries Company Limited (SCCL) v indickém státu Telangána se rozhodla vyčlenit dva uhelné doly v uhelném pásmu Godavarikhani výhradně pro ženské pracovnice. Jeden důl bude hlubinný a druhý povrchový.

 

Výstavba plynových zdrojů nabírá zpoždění. Uhlí bude potřeba déle

13. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

7062.jpgChystané projekty na stavbu zdrojů, které mají nahradit stávající uhelné, hlavně jde o plynové teplárny, nabraly několikaleté zpoždění. Již dnes je prakticky jisté, že v nejbližších třech letech žádný větší zdroj nebude dokončen, napsal Ekonomický deník.

 

Bývalý vlastník bytů OKD nakoupil v Česku sklady za 12 miliard korun

16. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

depositphotos_10118066-money-loving-smiley.jpgAmerická kapitálová společnost Blackstone zdvojnásobila svou sázku na logistické nemovitosti. Její fondy získaly portfolio východoevropských skladů v rámci jedné z největších letošní realitních transakcí na kontinentu. Dohoda zahrnuje 10 business parků v České republice a na Slovensku. Společnost dříve vlastnila také tisíce bytů na Ostravsku.

 

Počátky těžby uhlí v západočeských uhelných dolech spadají do poloviny 16. století

17. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

fototapeta-nerd-smajlik-student.jpgOstravsko, Karvinsko, Kladensko a Podkrušnohoří – to jsou lokality, které máme asi nejvíc spojené s těžbou uhlí. Přesto však na našem území najdeme i jiné lokality, kde se černé nebo hnědé zlato těžilo, například bývalý západočeský revír.

 

ČD Cargo propustí 420 lidí. Vozíme méně uhlí i dřeva, vysvětluje vedení

18. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

construction_worker_01.jpgČD Cargo propustí v příštích měsících 420 zaměstnanců. Největší tuzemský nákladní železniční dopravce to vysvětluje poklesem celého trhu, zejména pak v přepravě uhlí nebo dřeva. Propouštění se má týkat více profesí v provozu, od strojvedoucích po posunovače. Firma věří, že najdou uplatnění u jiných zaměstnavatelů, například u mateřských Českých drah. O možných pracovních příležitostech jedná i s úřady práce na regionální úrovni.

 

Konec uhlí? Kdepak, světová spotřeba trhá rekordy

19. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

happy-cartoon-smiley-face-2268974.jpgSpotřeba uhlí ve světě bude letos rekordní a dosáhne 8,77 miliardy tun. Na podobných úrovních se přitom udrží i v nejbližších letech, nejméně do roku 2027. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po uhlí to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Vysoká poptávka v Asii převažuje nad poklesem poptávky ve Spojených státech a v Evropě. Poptávka v Číně pak bude skoro o třetinu vyšší než ve zbytku světa.

 

Polský TAURON se chce zbavit uhlí do 6 let a chce investovat 60 miliard zlotých do distribuce OZE

20. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

images.jpgDosažení klimatické neutrality do roku 2040, investice ve výši 60 miliard zlotých v distribučním segmentu a dosažení více než 6 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie (OZE) a skladovacích zařízeních do roku 2035 – to jsou klíčové punkty nové strategie polské energetické skupiny TAURON pro období let 2025-2035. Kromě toho společnost také oznámila výplatu dividend za rok 2028.

 

Bývalý grafitový důl

23. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

images.jpgTěžba grafitu zaznamenaná od roku 1767, ale je známo, že grafit byl v oblasti používán při výrobě keramiky již v období před naším letopočtem.Těžbou se zabývali Schwarzenbergové a Eggenbergové, v polovině 19. století pak poptávka po grafitu prudce stoupla a do těžby se pustilo mnoho dalších firem, k nejznámějším z nichž patří těžařstvo bratří Poráků. Těžba v dole skončila z ekonomických důvodů v roce 2003.

 

Česko po blackoutu bez uhlí nenastartuje

27. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

dfc496cd58_70820763_u.jpgVládní Vnitrostátní plán v oblasti klimatu a energetiky počítá s tím, že Česko z případného blackoutu vytáhnou uhelné elektrárny. Jejich provoz však emisní povolenky ukončí v nejbližších letech. A náhrada za ně bude až po roce 2030.

 

"Hornický" starobní důchod

30. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

dalekohled-smajlik-3d-agent-pixmac-vektor-84873438.jpgZvláštní ustanovení o starobním důchodu některých pracujících v hornictví podle § 37b a § 37c) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (dále jen „zákon“)

 

Bude na asteroidech těžit robotická kočka?

31. 12. 2024

| Rubrika: Aktuality a postřehy

index.jpgČínští vědci sestrojili robota inspirovaného kočkou, který je navržen tak, aby přizpůsobil svůj postoj a přistál i v prostředí s nízkou gravitací, což by mohlo přinést revoluci v průzkumu asteroidů. Výzkumníci z Harbinského technologického institutu v severovýchodní Číně vyvinuli speciální řídicí systém pro čtyřnohého robota inspirovaný schopností koček se při pádu otočit a úspěšně přistát na tlapkách.

 

Nalezené složky

Nebyly nalezeny žádné složky