Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality a postřehy

Příspěvky

Těžařům rostou náklady. Zvýší to třeba ceny uhlí

1. 12. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

depositphotos_21687315-smiley-vector-illustration---puzzled-face.jpgNěkteré těžební firmy nejspíš navýší ceny svých produktů pro zákazníky. Důvodem je růst nákladů. Ten v příštích letech ještě posílí navýšení úhrad z vydobytých nerostů, který nyní schválila vláda. Vyplývá to z komentářů firem pro ČTK. Ekologové naopak zvýšení úhrad uvítali, podle nich mohlo být ještě vyšší.

 

Podle Hladíka český průmysl promeškal dekarbonizaci. Brabec nesouhlasí

29. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

14491196.jpgTuzemský průmysl podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) asi promeškal start hromadné dekarbonizace. S tím však nesouhlasí jeho předchůdce Richard Brabec (ANO), podle nějž poptávka po dekarbonizaci vzrostla s růstem cen energií. Oba politici se střetli v pořadu Otázky Václava Moravce České Televize.

 

Na východě Číny došlo k nehodě v uhelném dole

28. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

animated_angel_emoticon_praying_hg_whtgifw570.gifPři nehodě v uhelném dole ve východní části Číny v provincii Shandong zemřeli dva horníci, osmnáct jich zůstalo uvězněno. Neštěstí se stalo poté, co kamení zničilo část důlního tunelu, informovala čínská státní televize China Central Television.

 

Vláda chce zvýšit odvody z těžby. Nejvíce z uhlí

28. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

depositphotos_10118066-money-loving-smiley.jpgOdvody těžařských firem zřejmě o jednotky procent stoupnou, vláda se chystá novým nařízením zvýšit úhrady z některých vydobytých nerostů včetně uhlí. Vyplývá to z návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který ve středu projedná vláda.

 

Muži došli. V ukrajinských uhelných dolech poprvé pracují ženy

27. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

divici-se-smajlik-button.jpg

Ruská invaze změnila charakter ukrajinské těžby uhlí. Řada horníků na východě Ukrajiny totiž v minulých měsících odešla bojovat a podnikům tak chyběli pracovníci. I proto se vedení některých těžebních společností rozhodlo poprvé v historii hledat nové zaměstnance mezi ženami a více než sto z nich tuto nabídku i přijalo

 

 

MŽP vypsalo dotace na transformaci uhelných regionů za 30 miliard

24. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

autori-smajlik.jpgMinisterstvo životního prostředí (MŽP) dosud za zhruba rok fungování programu na podporu transformace uhelných regionů vyhlásilo dotační výzvy v hodnotě více než 30 miliard korun, což jsou více než dvě třetiny celkem vyčleněných peněz z evropských fondů. Do konce roku by resort měl rozhodnout o poskytnutí dotací za deset miliard korun. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

 

Rozvoji okolo Milady brání neodepsané zásoby uhlí

23. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

de_leuke_gravende_cartoon_van_de_mol_servet-re1dd24b3ad6f4fc48cd125d1fc0e750c_2cf00_8byvr_324.jpgU jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem bude ovocný sad a alej. První dva stromy zasadili ředitelé státního podniku Diamo, kterému rekultivované plochy po těžbě hnědého uhlí patří, a Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje. Zásadnímu rozvoji oblasti okolo vodní plochy s rozlohou 250 hektarů brání neodepsané zásoby uhlí. Termín majetkoprávního vypořádaní území byl odložen do roku 2025, řekl novinářům ředitel Diama Ludvík Kašpar.

 

Teleky: Česko má uhlí dost. Když bude vláda chtít

22. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

8594837.jpgŘešení komplexního energetického průšvihu, ve kterém se Česko nachází, má přinést nová Státní energetická koncepce. „Vláda zatím neuvolnila sedm miliard korun potřebných na transformaci teplárenství,“ upozorňuje poslanec Róbert Teleky.

 

Politici ve světě prudce brzdí dekarbonizační úprk

21. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

16515888-smajlik-smajlik-mysleni.jpgStále více politiků přiznává, že je potřeba z klimatických slibů slevit. Ať už se jedná o spalovací motory, využívání uhlí, nebo o zavádění nových uhlíkových daní. To, co vypadá dobře na papíře, totiž v praxi často nefunguje. Vlády proto musejí řadit „zpátečku“ a brát zpět své předchozí zelené sliby., napsal Týdeník HROT.

 

Realizace strategických projektů v uhelných regionech se blíží

20. 11. 2023

| Rubrika: Aktuality a postřehy

images.jpgCelkem šest strategických projektů Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) LERCO, Černá kostka, CEPIS, REFRESH, TPA a POHO park z Moravskoslezského kraje již prošlo hodnocením výběrové komise a první z nich – Černá kostka včera získala rozhodnutí o poskytnutí dotace. Může tedy na svůj záměr začít čerpat dotační podporu. Další schválené projekty by měly obdržet rozhodnutí ještě do konce tohoto roku. Z celkem 32 projektů z Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje se zatím přihlásilo do výzvy s termínem ukončení do tohoto roku 17 z nich. OPST se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. Cílem podpory je umožnit regionům a lidem řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady zelené modernizace.